arama

Bilim Kurgu Filmleri Bize Ne Öğretti?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (No Ratings Yet)

Sinema sektörünün başlamasından beridir bilim kurgu filmlerinin her zaman önemli bir yeri olmuştur. Öyle ki henüz efekt oluşturacak sistemler dahi yokken bilim kurgu filmleri çekilmeye başlanmış. Hemen her bilim kurgu filmi ise bir felseyefeye dayalıdır. Bu yazımızda ise bu felsefeye biraz değineceğiz.

Evrende Yalnız Değiliz!

Genel olarak uzay ile ilgili her bilim kurgu filminde bu tema işlenir. Evrende bizim dışımızda canlılar olduğu ve bizden gelişmiş oldukları yıllardır sinemanın temel konularından birisi. Bu konuda ise iki ayrı başlık açılıyor genelde. Ya bu türler ile etkileşime girdiğimiz takdirde  bizden üstün oldukları için gezegenimizi istila edip bizi yönetecekler. Ya da medeni oldukları için beraber yaşayacağız. Genelde istila ettikleri senaryolar daha çok seviliyor. Böyle durumlarda kahraman bir karakter yaratmak daha kolay. 

Gezegenimiz İstila Ediliyor!

Bazı bilim kurgu filmlerinde ise kıyamet senaryoları işlenir. Öyle ki bizden gelişmiş bir uzaylı türüyle iletişime geçtiğimiz takdirde gezegenimizi istila edecekler, bizi işçi veya köle olarak çalıştıracaklar. Bu düşüncenin temeli aslında insan fizyolojisi ile bağdaşıyor. Çünkü biz insanlar bizden güçsüz otoriteleri yönetmeyi severiz. Uzaylıların ise bizim gibi olacağını düşünerek bu tarz teorileri filmlere uyarlıyoruz. 

Savaşmak Zorunda Değiliz

Bilim kurgu filmlerinin babası olarak nitelendireceğimiz bir seriden bahsedelim. Star Trek izleyen herkes temel mantığı bilir. Keşfedilmemiş uzayı keşfetmek. Öyle ki düşman olan birkaç ırk dışında koca evren bir filo tarafından yönetiliyor. Bu filo içinde farklı ırkların var olması da gayet doğal. Öyle ki hikayenin üzerinde işlediği gemi olan “Enterprise” mürettebatının ikinci kaptanı bir uzaylı. Vulcan gezegenine ait olan meşhur Mr.Spock’tan bahsediyorum. Bu filonun en temel kuralı gezegenlere müdahale etmemek. Yani ne olursa olsun kültürleri etkilememek. Bu da oldukça barışçıl bir politika oluyor. Savaşmaktan öte macera yaşamak açıkçası benim ilgimi daha çok çekiyor.

Peki Yapay Zeka Konusu?

Birçok bilim kurgu filminin konusu gündelik tartışmalara sebep olur. Fakat bazı konular teknoloji devleri bazında tartışılır. Bu konuların başında ise yapay zeka geliyor. Kendi kendine öğrenebilen dijital bir beyin diyebiliriz. Bu konuda ortaya iki teori atılıyor. İlkine göre yapay zeka insanlara yardım edecek. Yapay zeka sayesinde hata yapma payı sıfıra inecek ve dünya daha yaşanılabilir olacak. Kimisine göre de yapay zeka insanların bir tehdit olduğunu öğrenecek. İnsanoğlu yapay zeka tarafından soykırım, kölelik gibi durumlara maruz kalacak. Filmlerde ise genel olarak komplo teorisi olan kısım işleniyor. Filmleri izlediğimizde dünyayı ele geçiren yapay zekaları sıkça görüyoruz. Hata yapmadığı, her bilgiye erişip hesaplamalar yaptığı için yapay zekayı kahramanın yenmesi biraz zor oluyor. Fakat bazı insani yeteneklerimiz kahramanlarımıza yapay zeka savaşını kazandırıyor.

Bilim Kurgunun Hayatımıza Etkisi

Bilim kurgu teoriler üzerine kuruludur. Genel olarak bilim adamlarının tartıştığı, birçok kişinin üzerine hayal kurduğu teoriler ile bağdaşır. Bilim kurgu filmlerini bu kadar sevmemizin sebebi ise aslında bu düşünceleri görmemizi sağlaması. Kurduğumuz hayalleri, teorilerimizi sinematik olarak görmek bizi ekrana bağlayan önemli bir unsur. Teknolojinin ve insanlığın gideceği nokta hakkında ufak bir fikir veren bilim kurgu filmleri izlenme oranları konusunda zirveye oturan yapımlardan oluşuyor. Bu yapımları izlediğiniz takdirde yazımızda bahsettiğimiz konuları sıkça göreceksiniz. Bu konular hakkında sizin düşüncelerinize uygun olan film favoriniz olacaktır. Öyle ki birçok insanın favori filminin Star Trek veya Star Wars olmasının sebebi de gelecek hakkındaki fikirlerle uygun filmler olmasıdır.