arama

The 100 Dizisi Ne Kadar Yaşanılabilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (No Ratings Yet)

Bugün bir roman uyarlaması olup oldukça sevilen The 100 dizisinden bahsedecğiz. İnsanların belli koşullardaki yaşam mücadeleleri, olaylara karşı değişimini ele alan bu dizinin asıl konusu ise “Kıyamet Sonrası Dünya”.

The 100 Dizisi Hakkında

Öncelikle biraz diziden bahsedelim. Dizinin hikayesi şudur ki, yaşanan bir nükleer savaş sonucu dünya yaşanamaz bir yer haline gelmiştir. Bu sebeple gezegende kalan son insanlar uzaya giderek kurtulmuştur. Ardından 100 adet genç suçluyu yaşanabilir olup olmadığını öğrenmek adına dünyaya gönderirler. Bütün hikaye burada başlıyor.

100 kişi dünyaya geldiğinde aslında hala gezegende yaşayan insanların olduğunu görürler. Radyasyondan kaçıp kurtulmuş insanlar teknolojilerini kaybettikleri için tamamen ilkelleşmişlerdir. Uzaydan gelen ve yeryüzünde olan insanların mücadelesi anlatılıyor. Birbirleri arasında geçen savaşlar, anlaşmalar, politik hamleler ile dizi oldukça sürükleyici.

The 100 Dizisinin Psikolojik Yanı

Dizinin en beğendiğim kısmı insan psikolojisini oldukça iyi anlatmasıdır. Öyle ki The 100 dizisinin başında oldukça sakin, insancıl olan kişiler bile ileriki sezonlarda savaşçı, yaşamak için her şeyi yapan bireyler olup çıkıyor. Dizinin genel mesajı ise tamamen hayatta kal üzerine kurulu. Şartlar ve durumlar ne olursa olsun insanların hayatta kalma içgüdüsü oldukça iyi yansıtılmış.

The 100 dizisinin diğer bir güzel yanı ise politikanın güzel işlenmesi. Uzaydan gelen ve yeryüzünde bulunan insanların arasında savaşlar yaşansa da oldukça akıllıca siyaset de geçiyor. Öyle ki ortak düşmana karşı savaşma, birbirleri ile savaşmamak adına yaptıkları hamleler eminim ki takdirinizi toplayacaktır. Ayrıca The 100 dizisini izlerken bazı sahnelerde gerçekten gerilecek ve heyecanlanacaksınız.

The 100 Dizisi Ne Kadar Yaşanılabilir?

Gelelim asıl konumuza. Dizinin hikayesinin kıyamet sonrası dünyada hayatta kalmak olduğunu söylemiştik. Peki gerçek hayatta da bu mümkün mü? Bu konu üzerine gerçekten fazlaca teori üretilmiş durumda. Kimisine göre bir gün dünya tamamen yok olup tek bir insan bile kalmayacak. Kimisine göre de az da olsa insan kalacak ve dünyada yaşam oldukça zorlu olacak. Besin, su bulmak gibi konular sıkıntılı olacağı gibi teknoloji de kaybedilecek. Bu sayede insanlar tekrar ilkelleşecek. Aslında ikinci teori dizinin kaynağını da oluşturuyor diyebiliriz.

Nükleer bir savaştan sonra dünyada bir miktar insanın kaldığını varsayalım. Medeniyetin kalıntıları ile bir şekilde hayatta kalınabilir. Dünyanın sunacağı son kaynaklar ile besin ve su da elde edilebilir. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Asıl düşünülmesi gereken şey medeniyetin unutulması. Devlet kavramının ortadan kalkması ile anarşizm baş gösterir. Hayatta kalmak uğruna etik olmayan davranışlar kesinlikle olacaktır. Bunun yanında zamanla konuşulan diller de unutulabilir. Zaten The 100 dizisinde yeryüzünde kalan insanlar da İngilizce den bağımsız olarak kendi aralarında bir dil geliştirmişler. Bu da kurulan teoriler arasında.

Geleceğin ne göstereceği bilinmez. The 100 gibi diziler bazı teoriler üzerine kurularak fikir sahibi olmamaızı sağlıyor. Şunu söylemeliyim ki dizinin ilk sezonu mükemmel geçiyor. Bölümlerin nasıl bittiğini anlamıyorsunuz. Fakat ileri ki sezonlar hikayeyi uzatmak adına biraz sıkıcı olabiliyor.