arama

Gelmiş Geçmiş En İyi Hikaye Tabanlı Oyunlar

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Hüseyin Aydin Hüseyin Aydin
 • (No Ratings Yet)
Bildiğimiz gibi oyunlarda hikayenin önemi oyun yapımcılarının sürekli oynandığını düşündükleri multiplayer modunda oyunlar yapmaları sayesinde bazı istisnalar haricinde oldukça azaldı.

 1-Max Payne Serisi

Hikaye tabanlı oyunlar listemizin birinci oyunu Max Payne, Finlandiyalı Remedy Entertainment tarafından geliştirilip, 3D Realms tarafından üretilmiş ve Gathering of Developers tarafından da yayınlanmış bir FPS oyundur.

Hikayemiz New York Polis Departmanı’nda (NYPD) çalışan Max Payne‘in bir gün eve geldiğinde karısının ve çocuğunun ölü olduğunu bulmasıyla başlar.

hikaye tabanlı oyunlar

2-Mafia Serisi(Mafia I ve Mafia II)

Her ne kadar 3. yani son oyununu beğenmesemde Mafia serisinin yeri benim için oldukça önemlidir.Serinin ilk oyununda bir taksi şoförü olan Thomas Angelo‘nun mafyaya girmesini konu alan bir hikayeye sahiptik.

3-To The Moon

Oyunda Sigmund Agency of Life Generation isimli kuruluşun iki doktorunu kontrol ediyoruz. Bu kuruluşun amacı ölmek üzere olan insanların anılarına girip son isteklerini gerçekleştirmek, en azından zihinlerinde… Gerçek hayatta yapamadıkları şeyleri anılarıyla oynayarak yapmışlar gibi bir izlenim yaratıyorsunuz.

Bu oyunun hikayesi oturup ağlamanıza sebebiyet resmen.Oyunu oynayan ve en azından gözü dolmayan bir kişiye bile henüz rastlamadım.Oyundaki ufak göndermeler özellikle de anıları görmeye başladıkça açıklığa kavuşan sorular özellikle de oyunun müzikleri size şahane bir deneyim yaşatıyor.

4-Grand Theft Auto: San Andreas

Oyunda Carl Johnson (CJ) adlı siyahi bir karakterin Groove Street‘de yaşayan annesinin ölümü ile Los Santos’a geri dönmesi ile hikayemiz başlıyor.

5-Metro Serisi

Metro 2033, Dimitri Gulkovsky‘nin aynı adlı romanında uyarlanmış bir oyun. Kitabın yazarı da bizzat oyunun hikaye akışı ve dünyasının yaratılmasında rol oynuyor.

Zaten diğer FPS oyunlarının aksine Metro 2033‘ün gerek hikaye anlatışı, gerekse de atmosferine bir edebiyatçının ellerinin değdiği belli oluyor. İlerleyişimiz birilerini öldür, bölümü geçten ziyade bir film veya kitap havasında oluyor.

 6-The Last of Us

Karakterimiz Joel, 12 yaşında ki kızı Sarah ile birlikte Teksas‘ta yaşamaktadır.Bir gece aniden “Cordyceps” cinsi mantarın yaydığı ve bulaştığı canlıları zombilere dönüştüren bir hastalık yayılmaya başlar. ..

 

 • Furkan
  4 sene önce

  Dying Light’da eklenebilirmiş

  54
  yorum beğen
 • Çağrı Tüzün
  4 sene önce

  Biraz daha uzun tutun yazıları şuraya birkaç oyun daha ekliyebilirdin Bioshock, Cod MW, Assasins Creed.

  52
  yorum beğen