arama

İnsan Beyni Ne Kadar Geliştirilebilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (No Ratings Yet)

Vücudumuz, var olan bütünler içindeki en düzenli sistemlerden birisidir. Özellikle de beynimiz bu sistem içinde bana göre en mükemmel makinedir. Öyle ki insan beyni baz alınarak oluşturulan hiçbir makine bu kadar sistematik ve mükemmel olamamıştır.

İnsan Beyninin Sınırları

Öncelikle yıllar geçtikçe insanoğlu fiziksel gücünü bir miktar kaybetmiş, daha çok düşünce gücüne yönelmiştir. Öyle ki bundan yüzlerce yıl önce yaşayan savaşçı insanlara baktığımız zaman fiziksel olarak daha iri, kas gücü olarak daha ileri seviyede, çeviklik, hız gibi konularda ise günümüz jenerasyonunun spor gibi aktiviteler ile ulaşabileceği seviyeye doğuştan sahipler. Fakat iş üretkenlik, analitik düşünmek gibi konulara geldiği zaman bizim neslimizin hakkını yememek gerekir. Öyle ki kılıç ve okların konuştuğu çağlarda strateji önemli olsa dahi kas gücü kazanırdı. Fakat şimdi bütün olay iyi siyasetçilerin akıl oyunlarına kalmış durumda.

İnsan beyninin sınırları da henüz tam olarak keşfedilmiş değil. Hepimiz doğuştan belli bir zeka seviyesine sahibiz. Zamanla kendimizi geliştirmek, çeşitli konularda bilgi sahibi olarak argüman üretebilmek bizim elimizde. Yani doğuştan gelen zekamızı tam anlamıyla olmasa da kısmen geliştirmek bize bağlı. Bu sebeple de öğrenmeyi ve merak etmeyi bırakmamamız gerekiyor.

İnsan Beynini Geliştirmek

Şimdi yazımızın en ilgi çeken kısmına gelelim. İnsan beynini geliştirmek. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde geliştirmenin dışında bir de yapay etmenler var. Bilim kurgu filmlerinden de bildiğimiz üzere insan beynine çip yerleştirmek üzerinde çalışılan bir konu. Günümüzde de kısmen önemli aşamalar kaydedildi. Peki size böyle bir imkan sunulsa ve beyninize bir çip yerleştirilerek geliştirileceği söylense kabul eder miydiniz? Şahsen bu soru bana yöneltilse beynimin hangi sınırlara ulaşacağı konusunda bilgi alma isterim.

İnsan beyni başlı başına mükemmel bir makinedir. Bu makineye ekstra özellikler ekleyerek ne kadar geliştirebiliriz? Teorilere göre insan beynine yapay zeka entegre etmek mümkün. Yapay zeka ile amaçlanan ise insanların karar alma mekanizmalarından duyguları çıkararak daha doğru kararlar vermesini sağlamak. Herhangi bir işi yaparken olasılıkları ve sonuçları hesaplayabilmek, bu sonuçlara bağlı olarak seçimlerinizi oluşturmak mümkün olsaydı bence bir çoğunuz kabul ederdi. Yine de şu an belli adımlar atılmış olsa dahi insan beyninin sınırlarını geliştirmek henüz teorideki bilgiler ile düşünülebiliyor. Bu teoriler ne kadar doğru ne kadar yanlış önümüzdeki yıllarda yapılaca hayvan ve insan deneyleri ile ortaya çıkacaktır.