arama

Kafeini Yanlış Kullanmak

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (1 votes, average: 1,00 out of 1)

Kafein dediğimizde birçoğumuzun aklına hemen kahve geliyor. Özellikle de bizim kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kahve gün içinde oldukça sık tüketiliyor. Uyku gidermek, bizi dinç tutmak gibi çeşitli faydaları olsa da her şeyde olduğu gibi kahvenin, daha doğrusu kafeinin fazlası zarar.

Bol Kahve Tüketerek Kafein Direncini Düşürmek

Birçoğumuzun evinde sabahları kahve kokusu yayılır. Özellikle fazla kavrulmuş Türk Kahvesi hemen her evde pişer. Bu konuda genelde büyüklerimizden oldukça sık duyduğumuz “Kahve olmadan güne başlayamam” cümlesi aslında pek de öyle değil. Her insan belli bir miktar kafeine ihtiyaç duyar. Bu miktar gün içinde dinç olmamızı, dikkatimizi toplamamızı ve en önemlisi uykumuzu gidermemizi sağlar. Fakat her gün yüksek miktarda kahve tüketmek kafein direncimizi arttırıyor. Bu sebeple de önceden bir fincan kahve ile enerjik olan bizler zamanla bir fincan kahve ile zar zor kendimize geliyoruz. Miktarın fazla olması kafein direnci ile beraber kalp çarpıntısı konusunda da oldukça önemli sıkıntılar oluşturabiliyor.

Kahveyi Kararında İçerek Dinç Olmak

Öncelikle kahve vazgeçilmemesi gereken bir alışkanlıktır. Fakat miktarını doğru ayarlamak gerekir. Sabahları uyandığınızda içeceğiniz belli bir miktar kafein gün boyu sizi enerjik tutacaktır. Gün içinde kafeini haddinden fazla tüketmediğiniz takdirde bir süre sonra bir fincan kahve ile güne başlayacak duruma gelebilirsiniz. Yapacağınız egzersiz ve sabah rutinleri ile kahvenin etkisini daha çok arttırabilirsiniz. Sabahları alacağınız bir duş, düşük tempolu bir koşu ile bir fincan kahve sizi gerçek anlamda beklediğiniz enerjiklik seviyesine ulaştıracaktır.