arama

Robotik Protezler Ne Kadar Hayatımıza Girdi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (No Ratings Yet)

Teknoloji ilerledikçe bazı şeyleri eskiye göre daha kolay ve imkan dahilinde halledebiliyoruz. Hatta o kadar ilerledik ki teknoloji vücudumuza kadar girdi. Yıllardır üzerinde çalışılan robotik protezler konusunda oldukça önemli ilerlemeler kaydedildi.

Robotik Protez Nedir?

Robotik protez, vücudumuz ile senkronize hareket edebilen, organlarımız taklit edilerek yapılmış cihazlardır. Genel anlamda uzuvlarımız taklit edilir. Aslında robotik protezler oldukça aşina olduğumuz bir konu. Yıllarca dizi ve filmlerde gördüğümüz bu cihazlar artık daha ulaşılabilir ve imkan dahilinde. Teknoloji ile tıbbın paralel gelişmesi sonucunda artık robotlar vücudumuza entegre edilebilir hale geldi.

Robotik Protezlerin Gelişimi

Vücudumuz en mükemmel makinedir. Öyle ki birebir taklit edilmesi imkansızdır. Gerek sistemler, o sistemleri yöneten mekanizmalar, o mekanizmalardan çıkan komutları ileten sistemler, ve organlarımızın tam anlamıyla taklit edilemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Fakat kısmen benzeri üretilebilir. Öyle ki protezler de bu mantığa dayanıyor. Örneğin robotik protez kol sayesinde herhangi bir şekilde kolunu kaybetmiş insanların hayatı büyük ölçüde kolaylaşabiliyor.

Son teknoloji ürünlere baktığımız zaman robotik protezlerin beynimiz ile senkronize edilebildiğini görüyoruz. Yani beynimizden çıkan komutlar bir şekilde bu protezlere iletiliyor ve protezler eş zamanlı olarak çalışıyor. Bu sayede manuel işlemlerin başarısızlığı ortadan kalkıyor ve protez amacına hizmet etmiş oluyor.

Biraz Bilim-Kurgu Katalım

Hepimiz filmlerde insanların makineleştiğine denk gelmiştir. Yalnızca bilinci insana ait olup kalan tüm organların robotik protezler ile oluşturulduğunu görmüş ve bunun ne kadar mümkün olduğunu düşünmüşüzdür. Şayet mümkün olsaydı bile oldukça zahmetli bir işlem olacaktır. Yazının başında robotik protezleri ne şekilde yaparsanız yapın ana organlar kadar iyi çalışmayacağından bahsettik. Yani doğal eksikliğimizi makineler ile büyük ölçüde kapatamayız. Yalnızca beynimizin doğal olduğu bir robot vücutta yaşamak şimdilik imkansız gibi görünse de gelecekte ne olacağını bilemeyiz.

Robotik protezler sayesinde onlarca insanın hayatı daha kolay bir hale geliyor. Doğuştan veya sonradan gelen eksiklikleri bu protezler ile önemli ölçüde giderebiliyoruz. Şimdilik tıbbın bir gerekliliği olan robotik protezlerin ileride ne şekilde gelişeceğine dair şimdilik sadece tahmin yürütebiliyoruz. Unutmayalım ki teknolojinin sınırı hayal gücümüze ve bilime bağlıdır.