arama

Silicon Valley İle Vadiye Bakış

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Esat Akgül Esat Akgül
  • (No Ratings Yet)

Size HBO’nun kara mizah dizisi olan Silicon Valley‘den bahsedeğim. Öncelikle belirtmek isterim ki teknolojiye ve yazılıma biraz bile meraklıysanız mutlaka izlemeniz gereken bir dizi. Özellikle dizideki göndermeler ve firma bazındaki eleştiriler hem gerçeği yansıtıyor hem de oldukça güldürüyor.

Dizinin Kısa Hikayesi

Öncelikle spoiler vermeden diziden söz edelim. Silicon Valley, başlangıçta müzik telif hakkını sorgulayan bir site olarak doğdu. Fakat bu sitede kullanılan algoritma sıkıştırma konusunda rakipsizdi ve bu sebeple talibi çok oldu. Algoritma “Pied Piper” adı ile geliştirilmeye başlandı. Öyle ki hemen her bölümde ayrı bir sorun, ayrı bir komedi var. Bir ev ortamındaki mühendis ve yazılımcılar ile geçen dizide şahsen en beğendiğim karakter T.J Miller’ın oynadığı oldukça keyifli ve komik olan Erlich Bachman. Öyle ki Silicon Valley’de Pied Piper’ı bulan kişi Richard Hendricks olsa bile olayın komedi kısmını Erlich Bachman üstleniyor.

Silicon Valley Ne Sunuyor?

Öncelikle dizide oldukça fazla gönderme olduğundan bahsetmiştim. Özellikle de günümüzün ve vadinin modern şirketleri Facebook, Google, Apple gibi firmalara gerek ürünler üzerinden gerek kişiler üzerinden gönderme yapılıyor. Silicon Valley’de göreceğiniz diğer bir güzel nokta ise bireyler arası çatışmanın komediye dönüşmesi. Öyle ki aynı evde bulunan iki yazılımcının kendi içinde birbirine laf sokma yarışı bile oldukça keyifli ve güldürücü oluyor. Bunun yanında 5 sezon olan ve devam eden dizide ilk sezon ile son sezon arasında şirket üzerinde önemli değişiklikler var.

Dizi Vadiyi Ne Kadar Yansıtıyor?

Diziyi izlerken aslında günümüz girişimlerinin, özellikle de teknoloji konusunda yapılan girişimlerin maruz kaldığı problemleri görüyorsunuz. Gerek yatırım, gerek rakip firmalar bu şirketlerin öncelikli sorunu. Silicon Valley’de ise bu sorunda mizahi bir yönden yaklaşılıyor. Öyle ki vadideki ev kiralarından tutun da eyalet yasalarına kadar şirketin yaşadığı zorluklar gösteriliyor. Özellikle de şirketin pazardaki baş rakibi ile girdiği yarış oldukça keyifli.

İlk izlediğim yabancı dizilerden olan “Silicon Valley” oldukça sürükleyici ve keyifli bir dizi. Sizi dakikalarca kahkaya boğabilecek dizi bazı bölümlerde de oldukça iyi aksiyon yaşatıyor. Bunun yanında mühendislerin kendi aralarındaki kısmen antipatik iletişimi de dizide oldukça keyifli işlenmiş.